Jak przygotować projekt

teczek reklamowych, ofertowych, firmowych, konferencyjnych

Format pliku

Plik z projektem, który przesyłacie Państwo do druku, powinien być w jednym z formatów PDF, EPS, TIF lub JPG

Zdjęcia

Jeżeli w projekcie znajdują się zdjęcia lub inne elementy bitmapowe to aby zachować wysoką jakość druku powinny mieć rozdzielczość min 300 dpi w skali 1:1. Prosimy nie wstawiać zdjęć pobranych ze strony www ponieważ takie zdjęcia mają zbyt małą rozdzielczość, na ekranie wyglądają wspaniale ale w druku już takie ładne nie będą.

Kolorystyka

Przygotowany projekt powinien być w systemie kolorystycznym CMYK, zarówno zdjęcia jak i wszystkie grafiki. Nie drukujemy kolorami spoza przestrzeni kolorystycznej CMYK i jeżeli w projekcie zostaną użyte kolory np. Pantone lub RGB to zostaną one automatycznie zamienione na CMYK.  Kolory jakie powstaną wskutek takiej zamiany mogą znacznie odbiegać od oczekiwanych.

W celu uzyskania „głębokiej” czerni nie wolno przekraczać wartości kolorów: C-50%, M-40%, Y-40%, K-100%. Projekty w których kolor czarny będzie składał się ze wszystkich składowych po 100% będą odrzucane. Zbyt duże nafarbienie może powodować błędy w druku.

Projekt nie powinien zawierać osadzonych profili kolorystycznych.

Czcionki

Wszystkie czcionki użyte w projekcie należy koniecznie zamienić na krzywe. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, że zostanie wydrukowana inna czcionka lub czcionka bez polskich znaków.

Zalecamy aby minimalna wielkość pisma drukowanego więcej niż jednym kolorem lub w kontrze wynosiła
– dla krojów jednoelementowych 8 pkt
– dla krojów szeryfowych 10 pkt

Spady

Plik projektu powinien być ze spadami nawet jeżeli projekt nie zawiera tła ani elementów stykających się z krawędzią. Spady powinny mieć po 5 mm z każdej strony.

Nie umieszczaj zbyt blisko linii cięcia istotnych elementów (teksty, logo itp.), bezpieczna odległość to 5 mm. Projektowanie ułatwią przygotowane przez nas makiety.

Projekt musi być wycentrowany na stronie.

Lakier punktowy UV

Lakier punktowy UV jest nakładany na projekt na wybranych obiektach na pierwszej stronie teczki. Elementy pokryte tym lakierem są bardziej „błyszczące” niż pozostałe. Przez zastosowanie lakierowania miejscowego podnosi się walory estetyczne projektu. Punktowy lakier UV nakładany jest wyłącznie na powierzchniach matowych. Lakier jest nakładany technologią sitodrukową.

Po przygotowaniu projektu do druku, w CMYK, prosimy utworzyć nowy osobny pliki „Lakier UV” w którym prosimy umieścić elementy, które mają być później polakierowane.

Elementy umieszczone w pliku „Lakier UV”, które będą maską do lakierowania, muszą mieć zadany kolor 100% czarnego i koniecznie muszą być spasowane z elementem drukowanym, który ma zostać pokryty lakierem UV.

Do tworzenia maski pod lakier UV wykorzystaj obiekty wektorowe.

Elementy przeznaczone do lakierowania UV nie powinny zawierać zbyt małych elementów. Zalecamy aby grubość linii była nie mniejsza niż 1 pkt, a wielkość tekstu nie mniejsza niż 14 pkt. Wynika to z technologicznych możliwości pasowania którego dopuszczalna tolerancja jest równa 0,5 mm, jak również z właściwości lakieru który ma tendencje do zalewania drobnych elementów.

Dodatkowe informacje

Nie przyjmujemy projektów z Corela, dlatego prosimy o wyeksportowanie projektu przygotowanego w tym programie do formatu TIF – 350 dpi, CMYK. Jeżeli projekt zawiera drobne elementy lub teksty zalecamy rozdzielczość 600 dpi

Corel czasami tworzy złe pliki PDF dlatego nie bierzemy odpowiedzialności za błędy powstałe w przypadku plików PDF wygenerowanych z Corela

Przesyłanie projektu

Gotowe pliki prosimy spakować np. ZIP przesłać na adres drukarnia@versoprint.pl

1. Prosze wybrany pobrac szablon w pdf
2. Do pliku wstawić na niego projekt, nie zmieniając wielkości szablonu ani położenia siatki wykrojnika
3. Zapisać całość w w formacie pdf, wszystkie czcionki muszą  zostać zamienione na krzywe. Plik pdf powinien być spłaszczony
4. Przesłać 1 plik przygotowany z jakością do druku – bez szablonu wykrojnika
5. Przesłać 2 plik z podglądem w niskiej rozdzielczości – z nałożonym szablonem wykrojnika

W projekcie proszę nie umieszczać żadnych  elementów, grafik które nie maja zostać wydrukowane

Tagi:

  • Druk teczek
  • Projekty teczek reklamowych