RODZAJE USZLACHETNIEŃ DRUKU

zobacz jak możesz upiększyć swoje projekty

FOLIA BŁYSZCZĄCA

Folia błyszcząca odbija światło i sprawia, że kolory na wydrukach, pokrytych błyszczącą folią, są odbierane jako bardziej nasycone. Folia błyszcząca dodatkowo zabezpiecza końcowy produkt przed warunkami atmosferycznymi i zwiększa jego trwałość.

FOLIA MATOWA

Folia matowa pochłania światło i dlatego kolory na wydrukach foliowanych matową folią są postrzegane są jako bardziej stonowane w porównaniu do foli błyszczącej. Teczki laminowane matową folią są aksamitne w dotyku i bardzo eleganckie.

Folia Soft Skin jest szlachetniejszą odmiana foli matowej. Jest bardziej aksamitna niż tradycyjna folia i naprawdę robi na każdym wrażenie.

Wadą tych folii jest to, że niestety są podatne na zarysowania które najbardziej są widoczne na ciemnych tłach. Ale efekt jaki wywołuje w odbiorcach rekompensuje tę niedogodność.

WYBIÓRCZY LAKIER UV

Bezbarwny lakier wybiórczy UV nanosi się na powierzchnie pokryte matową folią – zwykłą lub soft touch. Lakierem wybiórczym UV można lakierować wybrane elementy graficzne takie jak teksty, grafiki lub zdjęcia. Bardzo dobrze także prezentuje się na detalach w postaci drobnych powtarzalnych geometrycznych wzorów na ciemnych albo czarnych tłach. Bardzo interesujące efekty można uzyskać gdy sam wybiórczy lakier UV naniesie się bezpośrednio na jednolite, jasne lub ciemne tło, uzyskuje się w ten sposób interesujący efekt lakierowania, który jest delikatnie widoczny pod światło.

Czego należy unikać? Należy unikać lakierownia bardzo drobnych elementów ponieważ pojawią się problemy ze spasowaniem lakierowania z drukiem, tolerancja lakierowania wynosi +/- 0,2 mm i nawet małe przesunięcie lakieru względem druku będzie mocno widoczne. Może wystąpić także efekt rozlewania krawędzi maski i grafiki o drobnych cienkich elementach lub małe teksty wyjdą zalane, bez szczegółów w detalach.

WYBIÓRCZY LAKIER UV 3D

Lakier UV 3D, podobnie jak zwykły lakier wybiórczy UV, nanosi się na powierzchnie pokryte matową folią. Różnica w stosunku do zwykłego lakieru UV jest taka, że polakierowane elementy są wypukłe. Im mniejszy i cieńszy jest element lakierowany tym wypukłość jest mniej widoczna i wyczuwalna w dotyku.

Wadą lakierowania 3D jest to, że mogą wystąpić odgniecenia na drugiej stronie lakierowanego druku. Odgniecenie jest bardziej widoczne jeżeli na drugiej stronie drukowanej pracy występują ciemne grafiki lub tło. Wynika to z tego, że druki są najpierw lakierowane lakierem 3D a później docinane do końcowego rozmiaru. Stos wydruków jest docinany na krajarce pod dużym naciskiem i to właśnie ten nacisk powoduje odbicie wypukłości znajdującej się na pierwszej stronie na drugiej stronie drukowanej pracy. Takie same odgniecenie mogą także wystąpić na obu stronach drukowanej pracy, jeżeli lakierowanie 3D zastosujemy na obu stronach projektu. Częściowym rozwiązaniem jest unikanie ciemnych teł w tych miejscach.

Nie zaleca się także lakierowania na spad czyli do krawędzi, należy zachować odstęp od krawędzi min 1-3 mm.

HOTSTAMPING

Jest to technika dzięki której na wydrukowanych teczkach można umieścić elementy wykonane metaliczną folią. Efektu tego nie można uzyskać w tradycyjnym druku przy zastosowaniu nawet specjalnych farb metalicznych.

Tłoczenie metaliczną folią wykonuje się, na gorąco i pod dużym naciskiem, na prasie za pomocą specjalnych matryc, które pozwalają na odwzorowanie nawet drobnych elementów i uzyskanie wysokiej jakości końcowego produktu. Dzięki dużemu naciskowi uzyskuje się bardzo fajny efekt przetłoczenia, folia jest wciśnięta w papier co jest widoczne i wyczuwalne pod palcami.

Dostępne są różne kolory folii między innymi: złota, srebrna, niebieska, zielona, czarna, miedziana, holograficzna.